AirBeletrina - AirBeletrinin podkast: območje lagodja z Renato Salecl
Fotografija: Andraž Gombač Fotografija: Andraž Gombač
Podkast 19. 5. 2025

AirBeletrinin podkast: območje lagodja z Renato Salecl

Han Kang: Vegetarijanka (Mladinska knjiga, 2024, prevod Urška Zabukovec)

»Že ko je Han Kang dobila Nobelovo nagrado, me je zanimalo, za kakšno pisateljico gre,« je v podkastu povedala naša sogovornica, sicer mednarodno priznana filozofinja, sociologinja in teoretičarka Renata Salecl. Vegetarijanke ni prebrala na mah: »Brala sem jo v treh delih, večinoma med potovanji. Knjiga je relativno lahka, tako da jo imaš lahko v ročni torbici.« A čeprav je lahka, nas med branjem lahko obteži.

Knjigo je delo južnokorejske pisateljice Han Kang, ki je za Vegetarijanko (izvirno izdana 2007) prejela mednarodno Bookerjevo nagrado, kasneje pa tudi Nobelovo nagrado za književnost (2023) »zaradi njene poetične proze, ki obravnava zgodovinske travme in človeško krhkost«.

 

 

Čeprav naslov namiguje drugače, Vegetarijanka ni manifest vegetarijanstva. Vegetarijanstvo je kot substrat, iz katerega poženejo zgodbe. Knjiga opisuje Yeonghye, nevpadljivo odraslo in poročeno žensko, ki se zaradi nenavadnih sanj odloči, da ne bo več jedla mesa. Zaradi odločitve razpade njen zakon, močno pa se poslabšajo tudi odnosi s starši, ki je ne razumejo in se na njeno zavračanje mesa celo nasilno odzovejo. »Morda bo roman še posebej zanimiv ženskam,« meni Renata Salecl, »ker  prikazuje zelo tradicionalne družinske razmere v Južni Koreji«.

Odločitev protagonistke za vegetarijanstvo ni ideološka, temveč je, kot poudarja sogovornica, »povezana z njenim nezavednim, s tem, kar se ji dogaja v notranjosti«. Spoznavamo njen padec v psihozo, ki ga spremljajo moreče sanje in vse močnejša identifikacija z rastlinami. Ta doseže vrhunec, ko si nazadnje zaželi, da bi se preobrazila v drevo in se »prehranjevala« s soncem.

Ključen trenutek pa se v očeh naše sogovornice zgodi v osrednjem delu romana, ko Yeonghye vstopi v erotično razmerje s svakom. Užitek je za oba možen, ko sta  poslikana s cvetličnimi motivi in tako preobražena v umetniško delo. To je tudi eden redkih trenutkov, kjer Renata Salecl vidi sledi človeškosti: »Med Yeonghye in svakom se pojavi, lahko rečemo, kar solidarnost, tudi toplina.«

Roman kritično prikazuje tudi netolerantno, še vedno patriarhalno zaznamovano družbo, kjer »postane vegetarijanstvo glavne protagonistke tudi točka posiljevanja, nasilja nad njo«. Kako pa je Vegetarijanka vplivala na Renato Salecl? »Bila sem v nekem stanju čudenja, kar je dobro,« pravi, a dodaja, da je ne bi priporočala ljudem v težkih življenjskih obdobjih, saj to »ni optimističen roman«. Gre za »knjigo, ki ti da veliko za razmišljati, a te pusti z rahlo težkimi mislimi«.

***

O podkastu Območje lagodja

S sogovorniki z različnih področij odkrivamo njihova knjižna vesolja in veselja. Katero literarno delo jim je spodneslo tla in obrnilo na glavo svet, kakršnega so poznali? Katera knjiga ostaja njihova sopotnica še dolgo potem, ko so jo odložili? Kako spoznanja o literarnih življenjih oseb prehajajo tudi v njihovo vsakodnevno resničnost? Prisluhnite v AirBeletrininem podkastu Območje lagodja, ki ga gostita Maja Čakarić in Klara Škrinjar.