AirBeletrina - Prvi maj: "Od plavžev do src, od kladiv do razuma"
Panorama 1. 5. 2015

Prvi maj: “Od plavžev do src, od kladiv do razuma”

Rainer Maria Rilke je bil več let tajnik Augusta Rodina. O tem času je med drugim napisal dva eseja, prvega leta 1902 in drugega leta 1907, ki se ne ukvarjata le z Rodinom in njegovo umetnostjo, marveč se potopita veliko globlje. Esej iz leta 1902 se zaključi z opisom Rodinovega snovanja Spomenika dela (Stolpa dela), za katerega je dobil naročilo za pariško Svetovno razstavo (Expo) leta 1900. Kip nikoli ni bil realiziran, čeprav je misel nanj Rodina, trdega delavca, garača,  zaposlovala več let. 

Na prvi maj, praznik dela, vam ponujamo Rilkejev opis Rodinovega Spomenika dela, ki naj bi vključeval vse, od rudarjev do genijev.  Delo je tudi rdeča nit celotnega eseja: umetnost se ne rojeva iz genialnih prebliskov, ampak iz trdega dela. Kot bi rekel Rodin: »Treba je delati, samo delati. «

Auguste Rodin
Rainer Maria RILKE
Leto izdaje:
2006

Prevajalec:
Jurij Kovič

 

»Takšen bo Spomenik dela. Na počasi vzpenjajočih se reliefih se bo razvijala zgodovina dela. V kripti se bo dolgi trak začel s podobami tistih, ki ostarijo v rudnikih, in na svoji daljni poti bo prikazal vse poklice, od hrupnih in razgibanih do vse bolj tihih opravil, od plavžev do src, od kladiv do razuma. Na vhodu naj bi se dvigovala dva lika: dan in noč, na vrhu pa bosta stala dva krilata genija, blagoslova, ki sta se iz svetlih višav spustila do tega stolpa. Kajti ta spomenik dela bo stolp. Rodin ni skušal prikazati dela z enim samim velikim kipom ali kretnjo; delo ni nekaj, kar se na daleč opazi. Dogaja se v delavnicah, v izbah, v glavah; v temi.«

 

Auguste Rodin: Spomenik delu (Musée Rodin)

Živel prvi maj!

 

 

*Prevod odlomka (in esejev): Jurij Kovič